عزیز، درود!
انتخاب شهر
نیازمندیهای لوکوپوک
تخته سیاه
درد دل ها
مدیریت ارتباط با مشتریان
پنل پیامک لوکوپوک
تصاویر
دفترک
طراحی وب سایت
نیازمندیهای لوکوپوک
مسابقات تخته سیاه
اردستان

نکات مهم در صرفه جویی مصرف جوهر پرینتر

(1399 آبان 18)

کارتریج پرینتر، قطعه‌ایست که در آن پودر یا جوهر قرار گرفته و موجب چاپ متن شما روی صفحه کاغذ می‌شود. کارتریج، مواد مصرفیست و بعد از مدتی پودر یا مایع آن تمام می‌شود. زمانی که این اتفاق بیفتد، متن‌ها با حالت کم رنگ و کیفیت نامناسبی چاپ می‌شوند. به اصطلاح می‌گویند که شارژ تمام کرده‌است.

این را می‌دانید که عمر هر کارتریج چقدر است و به دستگاه و مدل آن بستگی دارد. اما مسئله اینجاست که گاهی شارژ دستگاه زودتر از حد معمول و انتظار ما تمام می‌شود. یک نمونه عادی برای دستگاه‌های اچ پی و کانن می‌تواند حدود متوسط 1000 صفحه را پرینت بگیرد؛ اما گاهی بعد از 500 بار شاهد تمام شدن شارژ خواهید شد. آیا می‌دانید که چرا این مشکل ایجاد می‌شود؟

تمام شدن سریع شارژ کارتریج، 2 دلیل نرم افزاری و سخت افزاری دارد. نرم افزاری شامل نکات و تنظیماتی در هنگام پرینت است که باعث مصرف بیش از حد جوهر می‌شود و سخت افزاری هم شامل مشکلاتی در خود دستگاه، چه کارتریج و چه پرینتر، است. در هر دو حالت شما باید اقدام به شارژ کارتریج کنید.

راه‌های مناسب برای صرفه‌جویی در مصرف جوهر پرینتر

برای بسیاری از امور اداری و تحصیلی خود مجبور هستیم تا مدارکی را به دفتر یا اداره مربوطه ارائه دهیم. برای نوشتن تحقیقات دانشگاهی خود نیاز به دستگاه چاپگر داریم. به همین سبب لزوم خرید دستگاه پرینتر احساس می‌شود. جوهر چاپ این دستگاه از طریق کارتریج تامین می‌شود.

هزینه خرید کارتریج بالاست و بسیاری از کاربران از بابت گران بودن آن شکایت دارند. به همین منظور ما در این مطلب نکاتی را به شما یادآور می‌شویم که از طریق آنها بتوانید در هزینه‌های مصرف کارتریج دستگاه پرینتر خود صرفه‌جویی کنید. این نکات ضروری عبارتند از:

 • پرینت مطالب در حد لزوم و ضرورت: اگر سعی کنید تنها در هنگام ضرورت و به اندازه لازم اقدام به پرینت مطالب کنید، در مصرف جوهر صرفه‌جویی می‌شود. امروزه با وجود کامپیوتر و لپ‌تاپ در هر خانه، پرینت گرفتن همه مدارک الزامی نیست؛ در موقع نیاز به راحتی می‌توانید آنها را چاپ نمایید.

 • انتخاب ضخامت مناسب فونت: برای چاپ مطالب خود فونت نازک را انتخاب کنید؛ زیرا فونت ضخیم جوهر بیشتری مصرف می‌کند. به همین سبب شما می‌توانید با انتخاب فونت نازک در مصرف جوهر صرفه‌جویی کنید.

 • گزینش اندازه فونت مناسب: اندازه فونت پرینتر هرچه بزرگتر باشد، جوهر کارتریج برای چاپ متون بیشتر مصرف می‌شود. سعی کنید برای دستگاه پرینتر خود فونت 10 تا 12 را انتخاب کنید. انتخاب این فونت برای کاربردهای روزانه کافی است.

 • گزینش مقدار حجم مطلب در صفحه وب: برای پرینت گرفتن از صفحه وب، مقدار مطلب مورد نیاز را انتخاب کرده و در قالب "word" در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کنید. هنگامی که به اندازه مطلب ذخیره شده پرینت بگیرید، در جوهر مصرفی صرفه‌جویی می‌شود. چرا که صفحه وب پر از مطالبی مانند تبلیغات است و این موارد اضافی باعث مصرف بیشتر جوهر و همینطور کاغذ می‌شود.

 • بررسی مجدد جوهر پرینتر: از اتمام جوهر پرینتر اطمینان حاصل کنید؛ ممکن است در برخی مواقع عملکرد نامناسب کارتریج و گرفتگی حفره‌های آن باعث چاپ نشدن متون می‌شود. گاهی چک کردن جوهر ممکن است تا یک هفته عمر جوهر کارتریج را افزایش دهد.

شارژ کارتریج با کیفیت

ابزار مورد نیاز:

 • پودر تونر باکیفیت

 • کاغذ باطله

 • پیچ گوشتی چهارسو

 • پارچه نرم

 • ابزار لبه تیز

برای شروع کار:

 1. ابتدا کارتریج را از دستگاه خارج کرده و به کمک پیچ گوشتی پوشش کناری آن را باز می‌کنید.

 2. در مرحله بعدی باید درام تونر را از آن خارج کنید که به کمک دنده سفید دایره‌ای شکل می‌توانید این کار را انجام دهید.

 3. در این مرحله باید چرخنده PCR را از کارتریج جدا کنید (به کمک یک ابزار نوک تیز ابتدا میله PCR را به سمت چپ و سپس به بالا حرکت دهید و به آرامی آن را خارج کنید).

 4. مرحله بعدی جدا کردن قسمت ضایعات دستگاه است که به کمک دو پیچ به بدنه کارتریج متصل شده‌اند با خارج کردن پیچ‌ها و سپس فنر که در کنار دستگاه قرار دارد به مرحله بعد می‌رویم.

 5. در این مرحله باید دو بخش اصلی کارتریج، یعنی واحد جوهر و ضایعات و زباله را جدا کنیم و کارتریج را به دو قسمت مجزا تقسیم کرد.

 6. سپس در مرحله بعدی به تمیز کردن قسمت ضایعات و زباله به کمک یک دستمال نرم می‌پردازیم. چرا که با استفاده از دستمال‌های زبر و برس‌ها به قسمت بلید دستگاه لطمه وارد شده و خراش برمی‌دارد.

 7. در این مرحله قسمت جوهر را باز کرده و آن را هم تمیز می‌کنید و سپس ظرف آن را با جوهر تمیز و با کیفیت پر کرده و می‌بندیم.

 8. حال وقت آن رسیده که دو قسمت را که از هم جدا کرده‌ایم، دوباره به یکدیگر متصل کنید.

 9. فنر را از همان قسمتی که باز کردید در جای خود قرار داده و پیچ‌ها را هم در جای خود می‌بندیم.

 10. سپس میله‌های PCR را در محل خود قرار می‌دهیم و سپس درام را روی آن نصب می‌کنیم.

 11. در آخر کارتریج را در جای مناسب خود قرار می‌دهیم و دستگاه را روشن می‌کنیم تا از صحیح بودن کار خود مطمئن شوید.

 12. ذکر این نکته ضروری است که شارژ کارتریج را می توانید از طریق مراگز معتبر آن مانند سایت آچارباز نیز تهیه کنید کافیست واد صفحه شارژ کارتریج شوید و سفارش خود را ثبت کنید https://a4baz.com/cartridge-service

شارژ کارتریج با کیفیت

تعمیر به موقع پرینتر

تعمیر پرینتر یکی از موارد ضروری برای سلامت دستگاه محسوب می‌شود. اگر دستگاه چاپگر خود را در زمان مناسب تعمیر نکنید، ممکن است دچار خسارات جبران ناپذیری شود. این گونه دستگاه‌ها ممکن است معیوب شده و نیاز به تعمیر پیدا کنند: این عیوب عبارتند از:

تعمیر پرینتر

 • کاغذ به درستی وارد پرینتر نمی‌شود.

 • دستگاه چاپگر توسط کامپیوتر شناسایی نمی‌شود، که در این صورت ابتدا اتصالات کابل و نصب درایور روی دستگاه را چک کنید؛ چنانچه باز هم شناسایی انجام نشد، دستگاه شما نیاز به تعمیر دارد.

 • وجود خرابی در بخش فیوزینگ دستگاه موجب ایجاد رنگ‌هایی غیرمعمول مانند قرمز و سبز روی صفحه چاپ می‌شود.

 • نقطه‌های سیاه روی کاغذ پرینت شده، تشکیل می‌شود.

 • پس زمینه صفحه پرینت شده تیره رنگ داده و یا خطوط افقی روی صفحه تشکیل می‌شود.

 • اگر متون با حروفی غیرمعمول چاپ شده و دستور صادره برای پرینت، به طور صحیح انجام نمی‌شود؛ این یکی از اشکالات بردهاست. در صورت بروز این مشکل احتمالا بخش فرمتر برد نیاز به تعمیر دارد.

تعمیرات ماشین های اداری

دستگاه پرینتر دارای اجزای مختلفی است که اگر هر کدام از آنها کار خود را به طور صحیح انجام ندهند، متون شما به درستی چاپ نمی‌شوند. شما می‌توانید در صورت بروز مشکلی برای دستگاه چاپگر خود و یا تمام شدن جوهر پرینتر با سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز تماس گرفته و با کارشناسان آن مشورت کنید. تعمیرکاران اعزامی این سامانه علاوه بر تعمیر پرینتر شما، شارژ کارتریج دستگاه، را نیز به خوبی انجام می‎‌دهند. برای دریافت خدمات تعمیر چاپگر می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

https://a4baz.com/printer-service

شما هیچ آگهی را در لیست علاقه مندی های خود ذخیره نکرده اید..